Úvod Vaginální mykóza

Vaginální mykóza

Vaginální mykózy jsou častým problémem mnoha žen. Statistiky hovoří o 75% žen, které onemocněly během života alespoň jednou vaginální mykózou. Zhruba polovina žen trpí tímto nepříjemným onemocněním opakovaně, u malého procenta (asi 5%) se dá vaginální mykóza považovat za chronické onemocnění.

Co je to vaginální mykóza?

Vaginální mykóza je nepříjemným onemocněním vagíny, jejímž nejčastějším původcem je kvasinka „Candida albicans“. Odtud také pramení název kvasinková infekce. Některé mikroorganismy, mezi něž patří i kvasinky přežívají v určitém množství uvnitř pochvy a vytváří tzv. normální vaginální prostředí. To ženě prospívá a nečiní jí žádné problémy. Pokud se však některý z těchto mikroorganismů z nějakého důvodu přemnoží, dojde k vaginální nerovnováze, která způsobuje typické potíže.

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?

Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi základní patří:

  • Svědění uvnitř i vně rodidel
  • Otok a silné prokrvení zevní části rodidel
  • Pálení při močení
  • Výtok, který může být zprvu řídký, později má bílou tvarohovitou konzistenci. V některých případech se neobjeví na prádle, ale zůstává uvnitř pochvy, kde tvoří hrudkovitou hmotu.
  • Bolesti při pohlavním styku
  • Tlak a bolest v podbřišku

Prvním příznakem obvykle bývá silné svědění, které signalizuje, že se mykotická infekce rozšířila na vnější část rodidel (citlivou sliznici malých a velkých stydkých pysků). Žena jej vnímá, jako velmi nepříjemné, má nutkání si třít rozkrok, což se samozřejmě nejen nedoporučuje, ale ani nevyplácí. V takovém případě by došlo k rozšíření nákazy, k většímu podráždění a intenzivnějšímu svědění.

Jaké jsou příčiny vaginální mykózy?

Plísním a kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí, kde je omezen přístup vzduchu. K jejich růstu a množení přispívají i zvýšené hladiny určitých látek (cukru) v krvi. Proto mezi nejčastější příčiny vzniku vaginálních mykóz patří:

  • Užívání antibiotik. Při užívání antibiotik může nastat nerovnováha mikroflóry ve vagíně, prostě léky zničí i prospěšné kultury. Dává to možnost přemnožení kvasinek
  • Hormonální substituce. V případě užívání antikoncepce nebo hormonální substituce v období přechodu, se mění hladina hormonů (podobně jako v těhotenství).
  • Cukrovka. Nemocným cukrovkou se zvyšuje hladina cukru v krvi, která dává živnou půdu k přemnožení kvasinek.
  • Těhotenství. Zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů.
  • Stres. Je velmi častou příčinou vzniku kvasinkové infekce. Tělo reaguje na stres vyplavováním určitých látek do krevního řečiště, které mohou způsobit rozvoj mykózy. Stres také snižuje imunitu.
  • Zapaření genitálu. Jde převážně o nošení nevhodného prádla a oblečení (mokré plavky, tanga, těsné kalhoty apod.), které vytváří prostředí vlhka tepla.
  • Nesprávná hygiena. Může jít o nedostatečné nebo naopak příliš časté omývání (výplachy) genitálu. Nevhodné je i používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. Některé ženy jsou citlivé i na parfémované vložky, tampóny apod.
  • Špatný způsob stravování. Jídlo a pití ovlivňuje hladiny látek v krvi. Nedoporučuje se přílišné mlsání.

Mohou genitální mykózou onemocnět i muži?

Není to sice tak časté jako u žen, ale mohou. Jde o přemnožení kvasinek a plísní v oblasti žaludu a předkožkového vaku. Nemoc se projevuje podobně jako u žen, tedy svěděním, pálením, zarudnutím, případně otokem. Výtok u mužů nebývá, v okolí žaludu a předkožky se může hromadit hlen. Muži mohou být nosiči tohoto onemocnění, přitom se u nich nemusí rozvinout a projevit.



TIP : Vše o plánování těhotenství. Těhotenství týden po týdnu - články a diskuze o zdraví a graviditě.

Je vaginální mykóza pohlavně přenosná?

Vaginální mykóza se nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, nicméně jí mohou trpět oba partneři a opakovaně ji na sebe přenášet prostřednictvím pohlavního styku. Přičemž jeden z nich (většinou je to muž), nemusí mít žádné vnější projevy. Proto pokud se přistupuje k léčbě, je lépe brát to v úvahu, a zahájit komplexní léčbu obou partnerů. Uškodit to nemůže a dá se tak předejít nepříjemnému opakování nemoci a komplikacím v sexuálním životě.

Vaginální mykóza v těhotenství

Toto nepříjemné onemocnění se velmi často a opakovaně objevuje v těhotenství. Je to z největší pravděpodobností způsobeno změnou hladiny hormonů v krvi. Ženský hormon estrogen stoupá, zároveň s ním se zvyšuje hladina polysacharidu glykogenu v pochvě. Sliznice vagíny se stává citlivější a vnímavější k mykotickým infekcím.

V těhotenství je vždy nutné jakékoliv komplikace i nemoci konzultovat s lékařem a podrobit se příslušné léčbě. Léčba vaginálních mykóz v těhotenství je složitější a méně účinná. Po porodu a ustálení hladiny hormonů do normálu se vše upraví.

Pro své nepříjemné projevy se vaginální mykózy většinou včas léčí a tak neohrožují plod.

Léčba vaginálních mykóz

Léčba vaginálních mykóz je většinou jednoduchá. Spočívá v zavádění speciálních kapslí či tablet dovnitř vagíny, případně v aplikaci (mazání) mastí na vnější podrážděnou část genitálu. U mužů se používá pouze mast. Pokud se infekce vrací, nebo v preventivní léčbě (při užívání antibiotik) se doporučuje užívání probiotik per orálně (ústy), k navození přirozené rovnováhy vaginálního prostředí.

Mnoho prostředků, které léčí vaginální mykózy je k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu. Je tedy možná i samoléčba, pokud si je pacientka jistá vaginální mykózou.

Diagnostika  a léčba lékaře je však vždy lepší. Lékařské ošetření je nutné:

  • V těhotenství
  • Při prvním onemocnění mykózou
  • U mladistvých
  • V případě, že nemoc po aplikaci léků neustupuje
  • Při netypickém zapáchajícím výtoku

Na vaginální mykózy existuje i několik „babských rad“, např. výplach a potírání genitálií kyselými mléčnými produkty (mléko, kyška apod.). V každém případě je lépe důvěřovat speciálním lékům, mnohé z nich jsou cenově přijatelné.



Další informace o ženských problémech najdete na webech Těhotenství příznaky . Jaké jsou příznaky těhotenství? Existují spolehlivé metody jak jej jasně identifikovat?
Trápí Vás zánět močového měchýře? Jaké jsou příznaky a jak zánět léčit? Zánět močových cest.

Doporučení a prevence mykóz

Doporučení jsou celkem logická, neumožnit přemnožení kvasinek a plísní. Stačí jednoduchá pravidla.

  • Vzdušně se oblékat, nenosit těsné a zařezávající se prádlo a kalhoty. Vždy udržovat okolí genitálu v suchu. Vlhké prádlo či plavky co nejrychleji převléct, kůži vysušit.
  • Při hygieně je třeba se vyhnout výplachům pochvy, kdy dochází k porušení mikroklima. Používat speciální sprchové gely na intimní partie, případně s neutrálním pH 5,5. Neaplikujte deodoranty přímo na genitálie. Dodržujte hygienu před i po intimním styku (týká se všech částí těla, které přijdou do přímého styku s pohlavními orgány, např. prsty, nehty), kůži vysušit.
  • Preventivně užívat doplňky stravy s probiotickou kulturou, zvláště při oslabení, užívání antibiotik, stresu apod. Je vhodná i konzumace jogurtů či nápojů s probiotickou kulturou.
  • Nepřejídat se sladkými pokrmy a omezit sladké nápoje. Cukrovkáři musí dbát pokynů lékaře.
  • U pohlavního styku je nutné dbát i na opatrnost, aby nedošlo k mikrotraumatům (k poškození sliznice) genitálu.
  • Včas se léčit, při vzniklých obtížích sliznici neškrábat!
  • Zkuste lubrikační gely s dezinfekční přísadou

Shrnutí

Vaginální mykózy jsou nepříjemné, ale ne příliš nebezpečné. Při dodržování pravidel prevence se jim lze vyhnout, případně jejich výskyt omezit. Předejde se tak zbytečným obtížím.


Diskuse (204 komentářů)

petra, (23. 01. 2010 20:00) Reagovat
Taky jsme mela mykozu a dobre mi pomohli obycejne vytaminy
marcla, (05. 03. 2010 17:46) Reagovat
já to mám opakovaně.Zkoušela jsem už všechno možný,ale nic se nezměnilo.
Lenka, (25. 05. 2011 08:21) Reagovat
Neustále jsem trpěla na vag.mykózy, jít v létě se koupat bylo pro mě nemožné, až do doby, kdy jsem na doporučení kamarádky koupila Wobenzym. Samozřejmě jsem musela nadále užívat tablety, ale v kombinaci s Wobenzymem, měly zázračný účinek. Nyní jsem byla poprvé u moře, Wobenzym sebou, a paráda. Jsem bez výtoků, svědění a pálení je to bomba. Všem doporučuji Wobenzym. Je to lék, ale seženete ho i bez receptu v lékárně.
Helena, (25. 06. 2011 14:31) Reagovat
Wobenzym není špatný. Poměrně dobře mi uspíšil léčbu a už dlouho se mi nevrátila. Ale co mi na tom léku vadí, je cena. chápu, že je to cenově náročný na výrobu,ale kdyby to alespoň hradila z části pojišťovna. Jednu dobu to mu prý tak bylo.
Adéla, (28. 12. 2011 21:41) Reagovat
[quote name="Helena"]Wobenzym není špatný. Poměrně dobře mi uspíšil léčbu a už dlouho se mi nevrátila. Ale co mi na tom léku vadí, je cena. chápu, že je to cenově náročný na výrobu,ale kdyby to alespoň hradila z části pojišťovna. Jednu dobu to mu prý tak bylo.[/quote]Jojo, to mi taky strašně vadí. Naštěstí jsem ho dostala jako dárek pod stromeček od přítele. Brala se ho jednu dobu poměrně dlouho, abych se zbavila mykóz a léčba byla úspěšná. Teď už pojídám červené pilulky jen zřídka na posílení imunity.
majka, (23. 01. 2012 15:36) Reagovat
já měla každý měsíc mykozu, potom nechut k sexu, stratu vlhkosti, bolesti pri styku... wobenzym mi absolutně nepomohl, akorát jsem po něm měla zažívací potíže... bere se těch prášků spostu za den.. aj to je velice nepříjemné... mě pomohl až Allivictus intim.. každý lék působí na každou ženu jinak.. ale mě rozhodně pomohl.. není tak drahý jako wobenzym.. 1 za měsíc jsem si dala par kapek na tampon po dobu par dnu.. to si jiz nepamatuji.. ale nadobro mě zánětů zbavil!!!!! ;-) hodně štěstí dámy
Zuzka, (19. 10. 2011 17:26) Reagovat
Taky jsem o tom dost slyšela, ale mě vůbec nepomohl. Doktor mě pak doporučil volně dostupný prostředek femifit. Je to intimní sprcha a od té doby mám pohodu. Používám ho jak po koupání tak preventivně a musím zaťukat.. A není to tak drahé. Stačí koupit sprchu a pak jen dokupovat tablety za pár korun..
Klára, (13. 03. 2012 11:43) Reagovat
Vagynalni mykozy jsem mela opakovane uz mockrat a jiz jimi netrpim. Prestala jsem pouzivat vsechny vitaminy, prasky, vaginalni cipky apod...prestala jsem se uplne pouzivat jakekoliv mydle, lactacyt atd a mam po problemu. Mlecne bakterie se zacnou samy vytvářet, pokud se nebudem neustale necim mydlit. Zaroven budte zeny opatrne. Farmaceuticky byznis....jde hlavne o to vyrobit co nejvice pripravku a co nejvic jich prodat. Pritom staci je jen prestat vsechny pouzivat a mit se jen vodou. Neocekávám, že tento příspěvek tu bude dlouho. Nejspíš ho rychle smažou, aby nepřišli o tržby. Tak snad si to někdo stihne přečíst a pomůžemu to :).http://www.youtube.com/watch?v=wQgPLMTVfGc&feature=related
Anna, (28. 04. 2017 12:41) Reagovat
Co se týče prevence, tak používám Intimme od Cannadermu…musím říct, že díky konopí, grepových semínek, či silic, které obsahuje, mykózou již netrpím. Ty problémy se mě držely jako klíště, ale naštěstí už mám dnes klid
Petula, (12. 01. 2011 17:42) Reagovat
Mykózou trpím opakovaně. Snažím se také jíst hodně vitamínů, ale bohužel zatím bez úspěchu. Mykózy se mi opakují. Asi vyzkouším také ,,vytamíny" - třeba zaberou :oops:
Jana, (28. 08. 2012 11:59) Reagovat
Když se někomu náhodou jednou za uherskej rok objeví vaginální mykóza, tak se léčí poměrně dobře. Horší je pak, když se vrací opakovaně. To se sice také rychle vyléčí (alespoň u mě), ale za krátkou dobu se to vrátí. Je to pěkně nepříjemné.
Hanushka, (04. 03. 2010 11:19) Reagovat
Já mám těd mikozu..a nejsem si jista jestli bych mohla mit pohlavni styk kdyz mam tu mykozu?...nechtela bych nejak ohrozit zdravi meho partnera... :cry:
majka, (23. 01. 2012 15:40) Reagovat
[quote name="Hanushka"]Já mám těd mikozu..a nejsem si jista jestli bych mohla mit pohlavni styk kdyz mam tu mykozu?...nechtela bych nejak ohrozit zdravi meho partnera... :cry:[/quote] prosím tě pokud už ten sex teda tak moc potřebuješ tak jedine s kondomem, je to pohlavně přenosna nemoc!! a treba pokud by mel sex pak s jinou roznasel by ji.. navic to s mykozou neni zas tak krasne slecno... radeji bych se tomu vyhla.. ;-)
Alena, (21. 03. 2012 14:16) Reagovat
No to je teda reakce! "Raději bych se tomu vyhla" ?? Tak sex je celkem důležitý ve vztahu, tak na co takové jízlivé poznámky...?! :-| Já jsem se s mykozou léčila před 10ti lety stále dokola a bez efektu, až mě dr.poslala na imunologii, kde mi vyrobili autovakcínu a ta jediná mi od ní pomohla. Ovšem po každém dobrání atb třeba na angínu se mi zas na chvilku objeví. Štěstí, že mám angínu jen párkrát za několik let.
Káťa, (06. 04. 2012 06:59) Reagovat
svůj první zánět jsem měla před 3 lety z antibiotik. A doktorka mi doporučila Bion3 (udržuje mikroflóru) takže když mi doktor předepšíe atb, k tomu si koupím i Bion 3 ;)
Sonas, (11. 04. 2012 15:26) Reagovat
Je mi 18 a mám teď mykozu poprvé. A Opravdu to není nic příjemného.. a nevím mám z toho blbý pocit citím se jak nakažená. :-) ale mám hodně léku a moje teta už to tolikrát taky měla.. tak vím žýe se to zpraví.. ale moc dobře mi nedělaj ty vnitřní čípky .. z nich jsem totálně zeslabená..
klaraklara, (23. 04. 2012 06:46) Reagovat
Majka : přečti si co to je mykóza a pak můžeš něco psát .. Není to pohlavní přenosná nemoc , tak prosim tě zase nestaš Hanku
Ivana, (08. 05. 2012 21:54) Reagovat
Tak to je pěkný nesmasl - pohlavně přenosná není, ale doporučuje se raději kondom.
Eva, (19. 02. 2013 08:52) Reagovat
Pohlavní styk s partnerem byste určitě mít neměla. Nakazit ho můžete. Já jsem dřív trpěla docela často na mykózu a jednou, když se ještě plně neprojevila a nevěděla jsem, že jí mám, tak jsem partnera nakazila a musel se s ní také léčit. Navíc když jsem měla mykózu, tak mě gynekolog předepisoval léky a vždy mi říkal, ať jsem po dobu léčby bez sexu.
Lucka, (20. 04. 2010 10:02) Reagovat
je to děs... vaginální mykózou trpím vlastně už od své první menstruace... vždy týden před "svými dny" jsem k tomu neskutečně náchylná, stačí troška stresu nebo zapaření a je to... fakt mě nebaví s tím pořád chodit k doktorovi... nevím co s tím :sad:
lucie, (10. 10. 2012 19:57) Reagovat
změn stravu a vyhýbej se cukru a uzeninám a začni jíst víc zeleniny já to takhle praktikovala víc než rok a byla jsem v pohodě a ted jsem tak trochu lajdačila a mám už ted po druhé v jednom měsíci mykozu ..takže strava a vitamíny nejlépe přírodní to je lék a ne žádné chemické sračka!když mám mykozu tak se myju intimou značky Canaderm je to přírodní ,certifikovaná kosmetika a dělám si oplachy tea tree olejem, samozřejmě ve zředěné formě, kdy do malého množství vody dám pár kapek a tím si umyju jak vnější okolí tak i vnitřní okolí ,ale trochu to štípe ,ale pak je mi vždciky lépe a cítím se svěží a mykoza se mi zlepší pokud to není už v nějakém rozjetém stádiu..a pokud začíná mykoza je taky dobré dát si na tampon bílý jogurt a i vnější okolí si pomazat a mělo by se to upravit...
danča, (23. 10. 2012 11:15) Reagovat
Také mi na problémy s mykózou pomohla změna stravy. Hodně jsme stresy řešila čokoládou a pro mykózu jsou špatné jak stresy, tak čokoládu. Tu čokoládu si už ohlídám, s těmi stresy je to horší. Na druhou stranu některé ženy mohou dodržovat stravu, jak chtějí a nepomáhá jim to. To je případ kamarádky. Tak jen, že strava není univerzální řešení pro všechny s mykózou. Všem ale přeji, ať najdou způsob, jak její výskyt minimalizovat.
Lucka, (04. 12. 2012 14:10) Reagovat
Cukr jím velmi omezeně (žádné sladkosti, čokoláda, ani slazené jogurty), poslední měsíc si dokonce počítám výživové hodnoty svého jídelníčku a cukrů sním v průměru jen cca 20-30g/den (DDD je kolem 50g), takže tím to nebude. Pravděpodobně to ale bude hormonálními změnami před menstruací v kombinaci se stresem a zapařením (nosím jen kalhoty a sukni si vezmu jen výjimečně, což mi gynekolog vyčítá). Proto se teď snažím alespoň doma a na noc nenosit kalhotky (samozřejmě pokud zrovna nemám menstruaci) a celkem to zabírá, místo 1x za měsíc už mám mykózu "jen" 1x za 3 měsíce. Pořád je to ale běh na dlouhou trať, než se toho zbavím úplně :(
hana tomášová, (24. 07. 2010 18:48) Reagovat
Mykózy jsou velice nepříjemné, někdo je na ně háklivý a často se mu vracejí. Dobrý je Grep out od farmaxu, má antioxidační účinek. Dále je třeba dbát na životosprávu a hygienu. Vyvarovat se sladkostí, pít zelený čaj aj. Nebo je dobrý octový výplach a canesten.
Eva M, (03. 08. 2010 20:39) Reagovat
Sporanox!!!- jediný co mi opravdu pomohlo asi po 9 měsíčním boji bylo dát si předepsat u gyn SPORANOX (doplatek je minimální). Zkoušela jsem všecno (mastičky, výplachy, krémy, dietu na prd). Jsou to pilulky který odstraní ty zárodky kvasinek a nepotlačují jen příznaky jako mastě atd. Akorát je jejich působení delší - brala jsem je a až asi po 6 týdnech (po další menses) se dostaví výdledek takže vydržet-brát a pak jsem měla konečně pokoj. A už je to 5 let a pohoda i když beru občas ATB. Rozhodně kdo o nich neví doporučuju. Mě o nich taky řekla až kamarádka-gynekoložka mě 6 měsíců léčila kdečím a tohle mi nechtěla předepsat(už si ani nepamatuju proč)-tak jsem změnila doktorku a bylo to. Jediný co je že musíte mít jaterní testy ok. VELICE HOLKY DOPORUČUJU protože jinak je to s kvasinkama boj neúnavnej. Eva P.S: Nebojte se kdyžtak změnit doktorku protože já kdybych furt poslouchala tu svoji jako oslík tak dotěď trpim kandidou. Mě tohle opravdu pomohlo a nestálo to žádný prachy.pa
Lucka, (10. 08. 2010 21:03) Reagovat
Taky sem dostala typ na Sporanox. Měla už jsem mykozu co měsíc.Pomohl ihned a dokonce sem měla pár měsíců klid. Až do teď:-( Já se jí snad nikdy nezbavím....
Klára, (16. 01. 2013 10:56) Reagovat
Nevím, proč mi můj gynekolog také něco nedoporučí. Mám také často mykózu a léčba probíhá pořád stejně. Proto teď brouzdám po diskuzích a zjišťuji si, jak si pomůžu sama.
lucka, (21. 02. 2011 17:34) Reagovat
Díky za radu,určitě ten SPORANOX vyzkouším!Do léčby a různých doplňků stravy jsem už narvala spousty peňez a výsledek žádnej!Ihned si ho při příští návštěvě gynekologie nechám předepsat.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vaginální-mykóza.com
Kontakty