Úvod Příznaky a příčiny mykózy

Příznaky a příčiny mykózy

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?

Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi základní patří:

 • Svědění uvnitř i vně rodidel
 • Otok a silné prokrvení zevní části rodidel
 • Pálení při močení
 • Výtok, který může být zprvu řídký, později má bílou tvarohovitou konzistenci. V některých případech se neobjeví na prádle, ale zůstává uvnitř pochvy, kde tvoří hrudkovitou hmotu.
 • Bolesti při pohlavním styku
 • Tlak a bolest v podbřišku

Prvním příznakem obvykle bývá silné svědění, které signalizuje, že se mykotická infekce rozšířila na vnější část rodidel (citlivou sliznici malých a velkých stydkých pysků). Žena jej vnímá, jako velmi nepříjemné, má nutkání si třít rozkrok, což se samozřejmě nejen nedoporučuje, ale ani nevyplácí. V takovém případě by došlo k rozšíření nákazy, k většímu podráždění a intenzivnějšímu svědění.TIP : Plané neštovice u těhotných žen? Plané neštovice. Jaká jsou rizika a jak situaci řešit?

Jaké jsou příčiny vaginální mykózy?

Plísním a kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí, kde je omezen přístup vzduchu. K jejich růstu a množení přispívají i zvýšené hladiny určitých látek (cukru) v krvi. Proto mezi nejčastější příčiny vzniku vaginálních mykóz patří:

 • Užívání antibiotik. Při užívání antibiotik může nastat nerovnováha mikroflóry ve vagíně, prostě léky zničí i prospěšné kultury. Dává to možnost přemnožení kvasinek
 • Hormonální substituce. V případě užívání antikoncepce nebo hormonální substituce v období přechodu, se mění hladina hormonů (podobně jako v těhotenství).
 • Cukrovka. Nemocným cukrovkou se zvyšuje hladina cukru v krvi, která dává živnou půdu k přemnožení kvasinek.
 • Těhotenství. Zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů.
 • Stres. Je velmi častou příčinou vzniku kvasinkové infekce. Tělo reaguje na stres vyplavováním určitých látek do krevního řečiště, které mohou způsobit rozvoj mykózy. Stres také snižuje imunitu.
 • Zapaření genitálu. Jde převážně o nošení nevhodného prádla a oblečení (mokré plavky, tanga, těsné kalhoty apod.), které vytváří prostředí vlhka tepla.
 • Nesprávná hygiena. Může jít o nedostatečné nebo naopak příliš časté omývání (výplachy) genitálu. Nevhodné je i používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. Některé ženy jsou citlivé i na parfémované vložky, tampóny apod.
 • Špatný způsob stravování. Jídlo a pití ovlivňuje hladiny látek v krvi. Nedoporučuje se přílišné mlsání.

Diskuse (14 komentářů)

hana tomášová, (24. 07. 2010 21:18) Reagovat
Na mykózy je spousta věcí, otázka je, co komu zabere a jak dlouho to bude trvat. Částečně je to problém i imunity a odolnosti proti recidivam .... Mně vyhovuje curenzym jako doplněk stravy, k tomu ocet a canesten. Pití zelených čajů a minimum čokolády.
Eva Dvořáková, (29. 10. 2010 21:45) Reagovat
Setkala jsem se s anionovými vložkami, které mi na mykózu pomáhají (www.anionhygiene.cz), rozhodně je mi lépe.Dále používám jablečný ocet a bylinky- kontryhel, řebříček, řepík,lichořeřišnici a šalvěj. Eva
Eva, (17. 11. 2010 21:25) Reagovat
Jablečný ocet používám ráno nalačno - 1-2 lžíce do vody a vypít (někdy i během dne i do koupele), bylinky louhuju asi 10minut a popíjím v průběhu dne, anionové vložky nosím - slipovky. Můžeš si dělat i výplachy. Hlavně měj v pořádku střeva, protože ty s tím také souvisí- dobrá je řasa chlorella pyrenoidosa od GW. Ať ti to pomůže.
AP, (01. 08. 2011 13:49) Reagovat
Článek ale bohužel nenabízí žádná řešení. Ráda bych se tedy podělila o vlastní zkušenost, mě osobně zabralo, když jsem k antimykotikům připojila wobenzym, konečně jsme se zbavila výtoku, který mě trápil několik let a mykózy se přestaly vracet.
lucie, (27. 10. 2016 08:55) Reagovat
Rada bych se zeptala na to jak dlouho ste uživala wobenzym?
Verka, (13. 10. 2011 17:28) Reagovat
Po porodu se mi mykozy neustale vracely, utratila jsem spoustu penez a bez vysledku. Pak jsem uvidela na internetu radu jedne pani, ze uzivani jablecneho octu pomuze a mne opravdu pomohlo. Za pul roku jsem nemela ani jednu mykozu a to jsem prodelala i lecbu antibiotiky a chodila na koupak. Dam si pred spanim dve "stamprle" lzice se zacpanym nosem. V jidle se nijak neomezuju. Treba vam to damy taky pomuze. Ja jsem si uz medicinu nasla
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vaginální-mykóza.com
Kontakty