Úvod Příznaky a příčiny mykózy

Příznaky a příčiny mykózy

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?

Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi základní patří:

 • Svědění uvnitř i vně rodidel
 • Otok a silné prokrvení zevní části rodidel
 • Pálení při močení
 • Výtok, který může být zprvu řídký, později má bílou tvarohovitou konzistenci. V některých případech se neobjeví na prádle, ale zůstává uvnitř pochvy, kde tvoří hrudkovitou hmotu.
 • Bolesti při pohlavním styku
 • Tlak a bolest v podbřišku

Prvním příznakem obvykle bývá silné svědění, které signalizuje, že se mykotická infekce rozšířila na vnější část rodidel (citlivou sliznici malých a velkých stydkých pysků). Žena jej vnímá, jako velmi nepříjemné, má nutkání si třít rozkrok, což se samozřejmě nejen nedoporučuje, ale ani nevyplácí. V takovém případě by došlo k rozšíření nákazy, k většímu podráždění a intenzivnějšímu svědění.TIP : Plané neštovice u těhotných žen? Plané neštovice. Jaká jsou rizika a jak situaci řešit?

Jaké jsou příčiny vaginální mykózy?

Plísním a kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí, kde je omezen přístup vzduchu. K jejich růstu a množení přispívají i zvýšené hladiny určitých látek (cukru) v krvi. Proto mezi nejčastější příčiny vzniku vaginálních mykóz patří:

 • Užívání antibiotik. Při užívání antibiotik může nastat nerovnováha mikroflóry ve vagíně, prostě léky zničí i prospěšné kultury. Dává to možnost přemnožení kvasinek
 • Hormonální substituce. V případě užívání antikoncepce nebo hormonální substituce v období přechodu, se mění hladina hormonů (podobně jako v těhotenství).
 • Cukrovka. Nemocným cukrovkou se zvyšuje hladina cukru v krvi, která dává živnou půdu k přemnožení kvasinek.
 • Těhotenství. Zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů.
 • Stres. Je velmi častou příčinou vzniku kvasinkové infekce. Tělo reaguje na stres vyplavováním určitých látek do krevního řečiště, které mohou způsobit rozvoj mykózy. Stres také snižuje imunitu.
 • Zapaření genitálu. Jde převážně o nošení nevhodného prádla a oblečení (mokré plavky, tanga, těsné kalhoty apod.), které vytváří prostředí vlhka tepla.
 • Nesprávná hygiena. Může jít o nedostatečné nebo naopak příliš časté omývání (výplachy) genitálu. Nevhodné je i používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. Některé ženy jsou citlivé i na parfémované vložky, tampóny apod.
 • Špatný způsob stravování. Jídlo a pití ovlivňuje hladiny látek v krvi. Nedoporučuje se přílišné mlsání.

Diskuse (14 komentářů)

Nicolette, (28. 10. 2014 01:49) Reagovat
[quote name="Petr"][quote name="mykoza ze psa?"]snažíme se o miminko,ale máme psa kterého si přeju dát pryč.Bojím se že ublíží nemá ze mě respekt.Manžel nesouhlasí a věčné hádky kvůli tomu vypuknou.Má k němu velký vztah.kvůli tomu mám KAŽDÝ MĚSÍC (při ovulaci) mykózu.Došlo to až k zánětu vaječníku,dělohy.je tedy možné,že to je ze stresu ze psa a manželův nesouhlas???změnila jsem gynekologa a mám v plánu mu na první kontrole 5.11. vše říct jsem už zoufalá... pěkný den a děkuji Bára[/quote]Nebuď svině, pes patří k člověku, né do útulku jenom kvůli nespokojené paničce! Na partnerove místě bych přemýšlel jestli raději "nedát pryč" tebe.[/quote] :-x
Marsé, (13. 11. 2014 12:26) Reagovat
:sad: mohu se paní Karlo zeptat o jaky druh Lactobacily jde chtela bych vedet přesně jaké berete Děkuji moooooc
iva, (24. 05. 2018 14:01) Reagovat
Já mám 2 rok mykózu, nic nezabírá, pouze dočasně gynopevaryl čípky a pythiol, jinak vůbec nic
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vaginální-mykóza.com
Kontakty