Úvod Vaginální mykóza

Vaginální mykóza

Vaginální mykózy jsou častým problémem mnoha žen. Statistiky hovoří o 75% žen, které onemocněly během života alespoň jednou vaginální mykózou. Zhruba polovina žen trpí tímto nepříjemným onemocněním opakovaně, u malého procenta (asi 5%) se dá vaginální mykóza považovat za chronické onemocnění.

Co je to vaginální mykóza?

Vaginální mykóza je nepříjemným onemocněním vagíny, jejímž nejčastějším původcem je kvasinka „Candida albicans“. Odtud také pramení název kvasinková infekce. Některé mikroorganismy, mezi něž patří i kvasinky přežívají v určitém množství uvnitř pochvy a vytváří tzv. normální vaginální prostředí. To ženě prospívá a nečiní jí žádné problémy. Pokud se však některý z těchto mikroorganismů z nějakého důvodu přemnoží, dojde k vaginální nerovnováze, která způsobuje typické potíže.

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?

Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi základní patří:

  • Svědění uvnitř i vně rodidel
  • Otok a silné prokrvení zevní části rodidel
  • Pálení při močení
  • Výtok, který může být zprvu řídký, později má bílou tvarohovitou konzistenci. V některých případech se neobjeví na prádle, ale zůstává uvnitř pochvy, kde tvoří hrudkovitou hmotu.
  • Bolesti při pohlavním styku
  • Tlak a bolest v podbřišku

Prvním příznakem obvykle bývá silné svědění, které signalizuje, že se mykotická infekce rozšířila na vnější část rodidel (citlivou sliznici malých a velkých stydkých pysků). Žena jej vnímá, jako velmi nepříjemné, má nutkání si třít rozkrok, což se samozřejmě nejen nedoporučuje, ale ani nevyplácí. V takovém případě by došlo k rozšíření nákazy, k většímu podráždění a intenzivnějšímu svědění.

Jaké jsou příčiny vaginální mykózy?

Plísním a kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí, kde je omezen přístup vzduchu. K jejich růstu a množení přispívají i zvýšené hladiny určitých látek (cukru) v krvi. Proto mezi nejčastější příčiny vzniku vaginálních mykóz patří:

  • Užívání antibiotik. Při užívání antibiotik může nastat nerovnováha mikroflóry ve vagíně, prostě léky zničí i prospěšné kultury. Dává to možnost přemnožení kvasinek
  • Hormonální substituce. V případě užívání antikoncepce nebo hormonální substituce v období přechodu, se mění hladina hormonů (podobně jako v těhotenství).
  • Cukrovka. Nemocným cukrovkou se zvyšuje hladina cukru v krvi, která dává živnou půdu k přemnožení kvasinek.
  • Těhotenství. Zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů.
  • Stres. Je velmi častou příčinou vzniku kvasinkové infekce. Tělo reaguje na stres vyplavováním určitých látek do krevního řečiště, které mohou způsobit rozvoj mykózy. Stres také snižuje imunitu.
  • Zapaření genitálu. Jde převážně o nošení nevhodného prádla a oblečení (mokré plavky, tanga, těsné kalhoty apod.), které vytváří prostředí vlhka tepla.
  • Nesprávná hygiena. Může jít o nedostatečné nebo naopak příliš časté omývání (výplachy) genitálu. Nevhodné je i používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. Některé ženy jsou citlivé i na parfémované vložky, tampóny apod.
  • Špatný způsob stravování. Jídlo a pití ovlivňuje hladiny látek v krvi. Nedoporučuje se přílišné mlsání.

Mohou genitální mykózou onemocnět i muži?

Není to sice tak časté jako u žen, ale mohou. Jde o přemnožení kvasinek a plísní v oblasti žaludu a předkožkového vaku. Nemoc se projevuje podobně jako u žen, tedy svěděním, pálením, zarudnutím, případně otokem. Výtok u mužů nebývá, v okolí žaludu a předkožky se může hromadit hlen. Muži mohou být nosiči tohoto onemocnění, přitom se u nich nemusí rozvinout a projevit.



TIP : Vše o plánování těhotenství. Těhotenství týden po týdnu - články a diskuze o zdraví a graviditě.

Je vaginální mykóza pohlavně přenosná?

Vaginální mykóza se nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, nicméně jí mohou trpět oba partneři a opakovaně ji na sebe přenášet prostřednictvím pohlavního styku. Přičemž jeden z nich (většinou je to muž), nemusí mít žádné vnější projevy. Proto pokud se přistupuje k léčbě, je lépe brát to v úvahu, a zahájit komplexní léčbu obou partnerů. Uškodit to nemůže a dá se tak předejít nepříjemnému opakování nemoci a komplikacím v sexuálním životě.

Vaginální mykóza v těhotenství

Toto nepříjemné onemocnění se velmi často a opakovaně objevuje v těhotenství. Je to z největší pravděpodobností způsobeno změnou hladiny hormonů v krvi. Ženský hormon estrogen stoupá, zároveň s ním se zvyšuje hladina polysacharidu glykogenu v pochvě. Sliznice vagíny se stává citlivější a vnímavější k mykotickým infekcím.

V těhotenství je vždy nutné jakékoliv komplikace i nemoci konzultovat s lékařem a podrobit se příslušné léčbě. Léčba vaginálních mykóz v těhotenství je složitější a méně účinná. Po porodu a ustálení hladiny hormonů do normálu se vše upraví.

Pro své nepříjemné projevy se vaginální mykózy většinou včas léčí a tak neohrožují plod.

Léčba vaginálních mykóz

Léčba vaginálních mykóz je většinou jednoduchá. Spočívá v zavádění speciálních kapslí či tablet dovnitř vagíny, případně v aplikaci (mazání) mastí na vnější podrážděnou část genitálu. U mužů se používá pouze mast. Pokud se infekce vrací, nebo v preventivní léčbě (při užívání antibiotik) se doporučuje užívání probiotik per orálně (ústy), k navození přirozené rovnováhy vaginálního prostředí.

Mnoho prostředků, které léčí vaginální mykózy je k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu. Je tedy možná i samoléčba, pokud si je pacientka jistá vaginální mykózou.

Diagnostika  a léčba lékaře je však vždy lepší. Lékařské ošetření je nutné:

  • V těhotenství
  • Při prvním onemocnění mykózou
  • U mladistvých
  • V případě, že nemoc po aplikaci léků neustupuje
  • Při netypickém zapáchajícím výtoku

Na vaginální mykózy existuje i několik „babských rad“, např. výplach a potírání genitálií kyselými mléčnými produkty (mléko, kyška apod.). V každém případě je lépe důvěřovat speciálním lékům, mnohé z nich jsou cenově přijatelné.



Další informace o ženských problémech najdete na webech Těhotenství příznaky . Jaké jsou příznaky těhotenství? Existují spolehlivé metody jak jej jasně identifikovat?
Trápí Vás zánět močového měchýře? Jaké jsou příznaky a jak zánět léčit? Zánět močových cest.

Doporučení a prevence mykóz

Doporučení jsou celkem logická, neumožnit přemnožení kvasinek a plísní. Stačí jednoduchá pravidla.

  • Vzdušně se oblékat, nenosit těsné a zařezávající se prádlo a kalhoty. Vždy udržovat okolí genitálu v suchu. Vlhké prádlo či plavky co nejrychleji převléct, kůži vysušit.
  • Při hygieně je třeba se vyhnout výplachům pochvy, kdy dochází k porušení mikroklima. Používat speciální sprchové gely na intimní partie, případně s neutrálním pH 5,5. Neaplikujte deodoranty přímo na genitálie. Dodržujte hygienu před i po intimním styku (týká se všech částí těla, které přijdou do přímého styku s pohlavními orgány, např. prsty, nehty), kůži vysušit.
  • Preventivně užívat doplňky stravy s probiotickou kulturou, zvláště při oslabení, užívání antibiotik, stresu apod. Je vhodná i konzumace jogurtů či nápojů s probiotickou kulturou.
  • Nepřejídat se sladkými pokrmy a omezit sladké nápoje. Cukrovkáři musí dbát pokynů lékaře.
  • U pohlavního styku je nutné dbát i na opatrnost, aby nedošlo k mikrotraumatům (k poškození sliznice) genitálu.
  • Včas se léčit, při vzniklých obtížích sliznici neškrábat!
  • Zkuste lubrikační gely s dezinfekční přísadou

Shrnutí

Vaginální mykózy jsou nepříjemné, ale ne příliš nebezpečné. Při dodržování pravidel prevence se jim lze vyhnout, případně jejich výskyt omezit. Předejde se tak zbytečným obtížím.


Diskuse (204 komentářů)

Kuliferdíík, (21. 12. 2011 14:20) Reagovat
:sigh: :cry: Je mi teprve 12 a všechny příčiny tomu nasvědčují :oops: nevím co mám dělat a s rodiči ani s doktorem o tom mluvit nechci :-x prosím poradte
Zuzana, (08. 01. 2012 16:58) Reagovat
Ahoj,asi reaguji na Tvůj dotaz dlouho, ale přece - kup si v lékárně Rosalgin, je to prášek, ze kterého se udělá roztok, a oplachuj se tím. Ještě bude dobrý i ten jablečný ocet (viz výše), i když ho nemám vyzkoušený, měl by pomoci. Mazat Canestenem, a tuším, že je ke Gyno-Pevarylu volně prodejná i mast. Tak ať ti je brzo líp...
misa, (10. 02. 2012 05:53) Reagovat
[quote name="Zuzana"]Ahoj,asi reaguji na Tvůj dotaz dlouho, ale přece - kup si v lékárně Rosalgin, je to prášek, ze kterého se udělá roztok, a oplachuj se tím. Ještě bude dobrý i ten jablečný ocet (viz výše), i když ho nemám vyzkoušený, měl by pomoci. Mazat Canestenem, a tuším, že je ke Gyno-Pevarylu volně prodejná i mast. Tak ať ti je brzo líp...[/quote][quote name="Kuliferdíík"]:sigh: :cry: Je mi teprve 12 a všechny příčiny tomu nasvědčují :oops: nevím co mám dělat a s rodiči ani s doktorem o tom mluvit nechci :-x prosím poradte[/quote]milá kuliferdo :) nic na tom není, řekni to mamce a ona už určitě něco vymyslí, nemáš se za co stydět, koukni kolik žen tady tím trpí, je mi čtrnáct a taky to mám ted, musím na gynekologii, půjdu s mamkou a myslím, že se není čeho bát :) nic se ti nestane :)taky si myslím, že si nebudeš muset o tom povídat, jen tě doktorka vyšetří a z toho to pozná a předepíše ti nějaké léky :))) držím pěstičky
Marta, (19. 01. 2012 08:42) Reagovat
Ahoj, nevím, co mám dělat, zhruba v pondělí tento týden mě začalo něco bolet "tam dole". Nejdřív jsem to neřešila, měla jsem za to, že to do dvou dnů odezní, ale teď mě to bolí snad čím dál víc a navíc jsem se odvážila podívat, co se tam děje. Mám tam takové bílé "vřídky", které mě bolí a navíc mám neustálý výtok... Nevíte, jestli jsou to příznaky mykozy? A ještě ke všemu mám od začátku týdne horečku (to jsem nejdřív přisuzovala normální nemoci), ale teď nevím :( Co myslíte, že to je?
Katka, (02. 02. 2012 11:57) Reagovat
Ahoj chci se zeptat jestli někdo nemáte zkušenost s fungilenem?
Michaela, (10. 02. 2012 05:56) Reagovat
http://www.prozdravi.cz/mykoza/?gclid=CP67uZfckq4CFaQmtAod3g2TIg účinné tipy produktů, koukněte na to, jsou tam i na jiné onemocnění léky, které nejsou běžně dostupné , ale měly by zabrat
Rony, (28. 02. 2012 09:33) Reagovat
Zkoušela jsem opravdu kde co, neříkám že všechno.Štve mě hlavně to zavádění doktoři si snad ani neuvědomují, že musím jít do práce, neustále cítím jak ze mě něco vytéká, cítím svědění pálení, kolikrát už nemůžu ani sedět jak mě to bolí. Kdybych Vám sem měla napsat všechno co zabralo a co ne, tak by to bylo hoooodně dlouhý příspěvek,konstatovat můžu, že ne hygienu Saforele, prevenci femivaxinumneo a co by to prý mělo navždycky zastavit je COLOSTRUM, sice se má za pár let zase zopáknout jeho podání, ale kdybych měla pár let klid udělala bych za to cokoli. Já ho zatím nezkoušela, jelikož je to docela dost drahé, ale jak tu tak sedím a kňučím a čtu vaše příspěvky, řekla jsem si dost a okamžitě si ho jdu objednat na net. Né jedna moje známá mi řekla, že je to zázračná věc úplně na všechno a kdo má děti je prý vělice správné jim to jako malým podat preventivně.Mějte se a až to někdo vyzkoušíte, napiště :o)))
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vaginální-mykóza.com
Kontakty